Skip to content

Lázeňská léčba

Tradice v léčbě dětské obezity

obezita

Pohybový systém

Pohybový systém

Navštivte také naše webové stránky zaměřené na léčbu dětské obezity.

Faty & Slíma

the story of fat and slim

Faty je vlastně Franta. Měl od nepaměti nějaké to kilo navíc. Donedávna bylo těch kil už přecejen nepočítaně. Asi od třetí lekce angličtiny mu zůstala přezdívka Faty. Dala mu ji Slíma.  Slíma je Síma , tedy Simona. Ta je jak lunt. Proto na ni logicky zbylo z antonym Fat & Slim to druhé. Faty si na své nové jméno již  dávno zvykl. Dá se říct , že  se mu  i líbí. Zpočátku mu to, že na něj volají vlastně tlusťochu  vadilo . Vadilo mu to o to víc, že je do Slímy už od páté třídy  celý blázen. Snad proto ji dokázal odpustit, že autorkou jeho nicku je ona sama.

Problém  je v tom, že Slíma má Fatyho takzvaně úplně na háku. Tedy je jí úplně volný. Tedy byl jí úplně volný. Tedy ještě donedávna . Dá se říct, že dnes po více jak 4 letech od doby , co Frantovi přilétla přezdívka Faty, je všechno jinak .  Dnes, v půlce devítky je sice Franta  stále Faty a Síma Slímou, ale  patří k sobě . Jakou roli  v tom sehrály bludovské lázně ? To se dozvíte již velmi brzy.

Úvod

Lázně Bludov jsou moderním lázeňským zařízením, nacházejícím se v krásném prostředí podhůří Jeseníků. Poskytují profesionální lázeňskou péči založenou na nejnovějších lékařských poznatcích v oborech balneologie, obezitologie a léčebné rehabilitace. Níže si můžete vybrat z našich služeb a s naší pomocí vyřešit problémy, které Vás trápí. Nebo si přijeďte jen tak odpočinout od každodenního shonu.

Lázeňská léčba

Rozdělení možností lázeňské léčby podle indikací

Děti

Obezita

Lázeňská léčba je formou ústavní rehabilitační léčby posklytované podle tzv. indikačního seznamu . Léčba dětí zahrnuje v bludovských lázních již tradičně desítky let léčbu dětské obezity a onemocnění pohybového systému.

Lázně Bludov se do povědomí širší veřejnosti dostaly díky léčbě dětské obezity, ve kterých je dosahováno vynikajících výsledků. Léčba dětí vychází z individuálního léčebného plánu, probíhá pod dohledem lékařů, zdravotnického personálu, výživové poradkyně a kouče pohybových aktivit. Dětem nabízíme komplexní léčebně rehabilitační péči, která se zaměřuje především na změnu stravovacích návyků a pohybových aktivit. Snažíme se o cílenou edukaci dětí i ostatních členů rodiny tak, aby nastavené změny byly dlouhodobé a přinesly dětem co největší benefit. Unikátně sestavený tým odborníků v čele s předním českým obezitologem doc. MUDr. Daliborem Pastuchou, Ph.D., MBA, pomáhá klientům napříč věkovými generacemi zhubnout. Dlouhodobé výsledky klientů, kteří v Lázních Bludov snížili svou váhu, jsou důkazem, že zdravý životní styl je důležitý, a to v každém věku. Lázně Bludov vrací svým klientům radost ze života.

Dětský lékař (pediatr) vystaví návrh na komplexní lázeňskou péči (KLP) hrazenou zdravotní pojišťovnou, včetně místa vhodného pro léčbu (lázní) daného onemocnění (indikace). Komplexní lázeňskou péči schválí revizní lékař zdravotní pojišťovny. V případě komplexní lázeňské péče odešle zdravotní pojišťovna schválený návrh přímo lázním, které pacienta předvolají k nástupu. Zdravotní pojišťovna hradí lázeňskou léčbu, celodenní stravování a ubytování. Neschválí-li zdravotní pojišťovna komplexní lázeňskou péči, může klient absolvovat pobyt v lázních jako samoplátce.Lázně Bludov jsou smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.

Lázně Bludov poskytují komplexní formu lázeňské léčby, kdy zdravotní pojišťovna hradí léčbu i pobyt při této indikaci:

 Komplexní lázeňská léčba trvá 28 dní (4 týdny). Léčbu je možné o týden prodloužit (o prodloužení léčby žádá ošetřující lékař na základě zdravotního stavu a průběžných výsledků léčby, prodloužení schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny).

Léčba je určena dětem ve věku 3 – 18 let.

Cílem je, aby se děti v lázních cítily co nejlépe, aby léčba byla účinná a měla vliv na jejich následný život. Snažíme se o to, aby si děti uvědomily, že vědomou změnou životního stylu ovlivní svůj budoucí život a své zdraví. Snažíme se nastavit samoregulační mechanismy v organismu tak, aby se dětské tělo mohlo samo vypořádat s běžnými onemocněními. Základem léčby dětí je individuální plán léčebných procedur. Léčba vychází z přírodních zdrojů, vše probíhá pod dohledem lékařů, zdravotnických pracovníků, psychologa a fyzioterapeutů. Nedílnou součástí pobytu je i školní výuka a řada zájmových kroužků. Nechybí pestrá nabídka aktivního trávení volného času, relaxace, sport a kultura. Během víkendů umožňujeme návštěvy rodičů, pro které připravujeme odborné besedy o vyvážené stravě a zdravém životním stylu.

Vzorové jídelníčky:

1. vzorový jídelníček

2. vzorový jídelníček

3. vzorový jídelníček

V odpoledních a večerních hodinách, když již mají děti za sebou procedury a školní výuku je čas vyplněn spoustou pohybových aktivit. Dále dětem nabízíme doplňkové zájmové činnosti, některé zdarma, některé s příspěvkem rodičů.
Pohybové aktivity, kterých se zúčastní všechny děti, jsou přizpůsobovány ročnímu období a aktuálním organizačním možnostem.*

Jedná se o tyto aktivity:
 • Procházky po okolí
 • Míčové a jiné sportovní hry na hřišti či v tělocvičně
 • Týmové soutěže v rámci pobytové hry
 • Cvičení a hry na gymballech
 • Jógohraní-jóga hrou s využitím her
 • Woudink- moderní cvičení na dřevěném houpacím prkně
 • Bodystyling-lekce formování těla
 • Taneční programy s tanečními hrami, soutěžemi, s využitím youtube apod.
 • Diskotéky
 • Kardio lekce, kruhové tréninky, tabata (intervalový trénink)
Ze zájmových činností si děti mohou vybírat:

 • Koloběžky (koloběžky Kostka)
 • Bojové aktivity
 • Turistický výlet, přírodovědný výlet
 • Placený velký výlet
 • Kroužek chůze s holemi
 • Při větším zájmu In-line bruslení (nutné vlastní brusle)
 • Kroužek vaření
 • Výtvarný kroužek
 • Zdravotní kroužek
Zájmové kroužky za příplatek
 • Koňácký kroužek
 • lyžařský kurz (zimní měsíce)
 • při větším zájmu možnost pronajmutí lední plochy na bruslení v Šumperku (zimní měsíce)

Koňský kroužek

Děti mají možnost navštěvovat koňské stáje, které se nachází nedalo našich lázní.V rámci návštěv stájí budou děti poznávat starost o koně. Vyzkouší si práce, které jsou s chovem koní spojeny a samozřejmě se na koních i povozí. To vše pod dohledem odborného personálu, který vede i jezdeckou školu a pořádá příměstské koňské tábory. Pokud se děti do kroužku přihlásí, absolvují během pobytu v lázních 3 návštěvy koňských stájí.
Cena kroužku – 300Kč.
Potřebné vybavení: vhodné oblečení, které si mohou ušpinit 🙂

Lyžařský kurz (sjezdové lyžování)

V zimních měsících dětem nabízíme možnost lyžařského kurzu. Děti s instruktorem vyrazí 3krát za pobyt na lyžařskou sjezdovku, kde si osvojí základní dovednosti lyžování, popřípadě budou mít možnost si zlepšit své stávající lyžařské dovednosti.
Cena kurzu (v ceně je zahrnuta doprava, vlek a instruktor lyžování): 450Kč
Potřebné vybavení: vhodné oblečení, lyžařské boty, lyže a lyžařská helma (Lyže lze za poplatek zapůjčit na sjezdovce)

*Změna programu, sportovních a volnočasových aktivit vyhrazena.

Součástí lázeňského pobytu je i školní výuka. Do výuky jsou zařazeni žáci 1.–9. ročníku. K dispozici je 8 vybavených učeben přímo v areálu lázní. Škola je vybavena moderními informačními technologiemi (PC, interaktivní tabule, wi-fi). Výuka probíhá každý den maximálně 4 vyučovací hodiny. Škola vyučuje především všechny hlavní předměty, podle pokynů, které zasílá kmenová škola. Vyučují se hlavní předměty: český jazyk, matematika, všechny naukové předměty, angličtina, němčina, výpočetní technika. Dorost má možnost docházet do školy na odborné konzultace, v ranních hodinách na internet. Děti nemusí mít obavy z dohánění učiva po návratu z lázní. Učivo se zvládá podle plánů kmenové školy, netradičními metodami se prohlubují a získávají nové vědomosti, včetně přípravy k přijímacím zkouškám na víceletá gymnázia a střední školy. Hlavním cílem výuky je zabezpečit plynulý přechod dětí na kmenovou školu po návratu z lázní. Po skončení pobytu dostává každé dítě osobní záznam s výsledky své práce, které odevzdává na kmenvé škole. V odpoledních hodinách mohou děti ve škole navštěvovat i zájmové kroužky. Více informací na www.zslaznebludov.cz

Léčení dětí a dorostu probíhá po dobu 4 týdnů. Návštěvy rodičů mohou mít děti o víkendech.

doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA
obezitolog
T: +420 774 761 764
E: dalibor.pastucha@refitclinic.cz

MUDr. Zlatko Marinov
Dětská obezitologická ambulance
Fakultní nemocnice Motol Praha
V Úvalu 84
150 06 Praha 5
tel. 22443 3816

MUDr. Jan Boženský
primář dětského oddělení
T: 595 633 530
E: jan.bozensky@vtn.agel.cz
Vítkovická nemocnice a. s.
Zalužanského 1192/15
703 84 Ostrava – Vítkovice
Česká republika

Děti

Pohybový systém

Máme špičkový tým odborníků. Tým, který využívá těch nejnovějších léčebných metod a postupů. Pomůžeme Vám od bolestí zad a bolestí pohybového aparátu.Jedinečné složení naší léčivé vody v kombinaci s odbornou léčbou a péčí těch nejlepších profesionálů Vám pomůže vrátit radost ze života.

Pokud děti trápí bolesti zad, artritida, ortopedické vady, skolióza a další neduhy pohybového ústrojía nebo jsou po úrazech a operacích pohybového ústrojí, mají možnost využít léčebné programy, které pomohou zmírnit následky těchto stavů. Nabízíme dětem individuální léčebné programyna míru, zázemí moderního rehabilitačního centra, rehabilitační tým tvořený zkušenými lékaři, fyzioterapeuty a nutriční terapeutkou. Nově jsme do naší nabídky zařadili metodu cvičení SM – spirální stabilizace, využívá těch nejnovějších vědeckých metod a postupů v rehabilitační a fyzikální medicíně. Unikátní metoda spirální stabilizace páteře vychází ze 12 základních cviků a cvičení je unikátní v tom, že pravidelností lze dosáhnout výsledků nejen v oblasti pohybového aparátu, ale také v dýchání. Pomáhá od bolestí zad a páteře, pomůže znovu nastartovat správné držení těla a naučí správné chůzi. Tuto metodu vymyslel a představil MUDr. Richard Smíšek a Lázně Bludov jsou jedním z mála zařízení v Olomouckém kraji, jejichž lékaři a rehabilitační pracovníci jsou v této metodě pravidelně proškolováni a zdokonalováni.

Kombinace minerální termální vody, špičkového týmu odborníků a nových léčebných metod Vám pomůžeme od bolestí zad a pohybového aparátu.

Dětský lékař (pediatr) vystaví návrh na komplexní lázeňskou péči (KLP) hrazenou zdravotní pojišťovnou, včetně místa vhodného pro léčbu (lázní) daného onemocnění (indikace). Komplexní lázeňskou péči schválí revizní lékař zdravotní pojišťovny. V případě komplexní lázeňské péče odešle zdravotní pojišťovna schválený návrh přímo lázním, které pacienta předvolají k nástupu. Zdravotní pojišťovna hradí lázeňskou léčbu, celodenní stravování a ubytování. Neschválí-li zdravotní pojišťovna komplexní lázeňskou péči, může klient absolvovat pobyt v lázních jako samoplátce.Lázně Bludov jsou smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.

Lázně Bludov poskytují komplexní formu lázeňské léčby, kdy zdravotní pojišťovna hradí léčbu i pobyt při těchto indikacích:

 • Indikace XXVII/1 Juvenilní chronická artritis. Jiná chronická revmatická onemocnění kloubů a páteře.
 • Indikace XXVII/2 Vrozené či získané ortopedické vady.
 • Indikace XXVII/3 Stavy po úrazech a ortopedických operacích při poruše motorických funkcí.
 • Indikace XXVII/4 Skoliózy vyžadující korzet od lb podle Cobba, v soustavné rehabilitační péči.
 • Indikace XXVII/5 Osteochondrózy ve stádiu reparačním. Morbus Perthes ve stádiu reparačním. Primární a sekundární osteoporóza dětského a dorostového věku.
 • Indikace XXVII/6 Morbus Scheuermann.
 • Indikace XXVII/7 Vertebrogenní algický syndrom.

Komplexní lázeňská léčba trvá 28 dní (4 týdny). Léčbu je možné o týden prodloužit (o prodloužení léčby žádá ošetřující lékař na základě zdravotního stavu a průběžných výsledků léčby, prodloužení schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny).

Cílem je, aby se děti v lázních cítily co nejlépe, aby léčba byla účinná a měla vliv na jejich následný život. Snažíme se o to, aby si děti uvědomily, že vědomou změnou životního stylu ovlivní svůj budoucí život a své zdraví. Snažíme se nastavit samoregulační mechanismy v organismu tak, aby se dětské tělo mohlo samo vypořádat s běžnými onemocněními. Základem léčby dětí je individuální plán léčebných procedur. Léčba vychází z přírodních zdrojů, vše probíhá pod dohledem lékařů, zdravotnických pracovníků, psychologa a fyzioterapeutů. Nedílnou součástí pobytu je i školní výuka a řada zájmových kroužků. Nechybí pestrá nabídka aktivního trávení volného času, relaxace, sport a kultura. Během víkendů umožňujeme návštěvy rodičů, pro které připravujeme odborné besedy o vyvážené stravě a zdravém životním stylu. V odpoledních hodinách děti chodí na vycházky do okolí lázní. Areál lázní nabízí bohaté sportovní vyžití během letních i zimních měsíců. Děti si mohou zahrát minigolf, kopanou, volejbal, basketbal, tenis, badminton, kuželky a stolní tenis nebo si zacvičit na venkovních posilovacích strojích. Připraven je také kulturní program. Dětem nabízíme také mnoho zájmových kroužků – výtvarný, přírodovědný, keramický, zdravotní. Dětem také ukazujeme, jak snadno lze připravit zdravé svačinky v kroužku vaření. Několikrát týdně cvičí bodybuilding, jógu, zumbu a navštěvují kurz taneční terapie. Mohou se zúčastnit cannis terapie. K dispozici je knihovna a videotéka. Několikrát za pobyt připravujeme přednášky, které vede psycholog na téma kouření, problémové chování, drogy. Na téma vlivu obezity a nevhodného životního stylu na pohybové ústrojí s dětmi pravidelně beseduje lékař specialista z oboru ortopedie.

Dospělí

Pohybový systém

Lázeňská léčba je formou ústavní rehabilitační léčby posklytované podle tzv. indikačního seznamu . Léčba dospělých zahrnuje v bludovských lázních terapii onemocnění pohybového systému.

Lázně Bludov poskytují komplexní a příspěvkovou formu lázeňské léčby při těchto indikacích:

Lázně Bludov poskytují komplexní a příspěvkovou formu lázeňské léčby, kdy u komplexní léčby zdravotní pojišťovna hradí léčení, pobyt i stravu a u příspěvkové léčby hradí vlastní léčbu (bez pobytu), na základě Vyhlášky č. 267/2012 Sb. o stanovení indikačního seznamu pro lázeňskouléčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost uvedené pro lázeňské místo Bludov.

Praktický lékař nebo specialista vystaví návrh na příspěvkovou lázeňskou péči (PLP) nebo na komplexní lázeňskou péči (KLP) hrazenou zdravotní pojišťovnou, včetně místa vhodného pro léčbu (lázní) daného onemocnění (indikace). Příspěvkovou či komplexní lázeňskou péči schválí revizní lékař zdravotní pojišťovny. Návrh na příspěvkovou nebo komplexní lázeňskou péči schválený revizním lékařem zašle příslušná pobočka zdravotní pojišťovny lázním, lázně klienta pozvou k nástupu na lázeňskou léčbu v nejbližším volném termínu. Neschválí-li zdravotní pojišťovna příspěvkovou či komplexní lázeňskou péči, může klient absolvovat pobyt v lázních jako samoplátce. Lázně Bludov jsou smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.

O obezitě dětí

Vážení rodiče, Vážení prarodiče, dovolte, abych se Vám představil.

Jmenuji se MUDr. Miroslav Musílek a v současné době jsem primářem dětské části ve Státních léčebných lázních Bludov, s. p. Celou svoji profesní kariéru lékaře jsem zasvětil péči o dětské pacienty, dlouhá léta jsem působil jako primář dětského oddělení Nemocnice v Šumperku.

Oslovuji Vás, abych obrátil Váš zájem k problematice dětské obezity. Dětskou obezitou se zabývám v různých podobách již dlouho. Dětská obezita, ačkoliv někdy může působit nevinně až roztomile, pokud není léčena, může být často provázena dalšími daleko závažnějšími projevy, které se nemusí projevit v plné šíři ještě v dětském věku, ale až později v dospělosti a o to je důležitější řešit obezitu v čas, a tak předejít zdravotním potížím, které se postupně zákonitě projeví a velmi negativně ovlivní kvalitu a délku života.

 • Hypertenze
 • Diabetes melitus
 • Poruchy pohybového aparátu
 • Poruchy metabolismu lipidů

Vy sami znáte svoje děti, jako své nejbližší a dokážete odpovědně zhodnotit bez příkras a zastírání, zda se tento problém týká i Vašeho dítěte. V případě jakýchkoliv pochybností, neváhejte konzultovat se svým ošetřujícím praktickým lékařem pro děti a dorost. Jako další laická pomoc slouží BMI kalkulačkaSoučasně nabízíme i rychlou konzultaci příjmovou kanceláří našich lázní na adrese: recepce@lazne-bludov.cz, která bude věc odborně předávat právě mě.

Věřím, že společně spojíme naše síly pro naši budoucí zdravou generaci.

Váš prim. MUDr. Miroslav Musílek

O všem ostatním

S malou pacientkou u Perského zálivu

Jsem Tomáš Vilhelm. Jsem lékařem bludovských lázní, který má na starosti onemocnění pohybového systému. Od roku 1995 se pohybuji v oblasti léčby bolestí zad  a pohybových obtíží v rámci svého  vzdělání  neurologického a rehabilitačního. Měl jsem možnost pracovat  na mnoha pracovištích u nás i v zahraničí. Od nemocničních oddělení, přes lázně až po privátní kliniky v cizině. V posledních letech se pak věnuji  své privátní praxi v Šumperku, kam za mnou jezdí lidé z celé ČR a Slovenska. Proč jsem si vybral pro spolupráci právě bludovské lázně  a ne některé jiné privátní lázeňské zařízení ?

Protože zkrátka není všechno zlato , co se třpytí.

Jak  říká staré české přísloví. Lázeňství se bohužel v posledních letech  výrazně ubírá směrem , kde není dostatek místa  pro medicínu. Respektive jeho zaměření se stává primárně poplatným poptávkovým trendům především ze strany lidí hledajících odpočinek  a wellness. Z lázní se většinou staly manufaktury na balíčkové procedury, často bez jakékoliv medicínské logiky. Ti , kdo formují tvář lázní, jsou obchodníci a marketéři a nikoliv lékaři . 

Tím, že v Bludově nedisponujeme naleštěnými mramorovými podlahami, čtyřhvězdičkovými standardy, zážitkovou gastronomií ( naše kuchyně je přesto skvělá !!!), nejsme nuceni dělat z pohledu lékařů a zdravotníků nesmyslné věci.  Naopak. Máme prostor  a čas dělat věci tak , jak nám naše doktorské svědomí  říká, že je to správné. Začíná se nám to vyplácet . Navázali jsme spolupráci  s odborníky  na dětskou obezitu . Reprofilizujeme svoje ambulantní služby na časnou poúrazovou a pooperační rehabilitaci.  Lidé  se k nám  vracejí. Vidí v léčbě u nás smysl a cítí výsledky. To, že nejsme nablýskané sanatorium s liftboys v livreji jim zcela jistě vadí jako poslední.